Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë TOP LAJM - KS

​Osmani: Biden e di vuajtjen tonë

Prishtinë, 17 nëntor, Zhurnal-ks – Kosova pret që marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara të Amerikës të përmirësohen me zgjedhjen e Joe Biden president, pasi dekada e mbështetjes kryesore amerikane u hodh në dyshim nën administratën Trump, kështu thotë presidentja në detyrë Vjosa Osmani.

Osmani në një intervistë dhënë për Financial Times ka thënë se Biden nuk është vetëm një mik i Kosovë por edhe se ai e di vuajtjet nëpër të cilat kaloi vendi.

“Të gjithë e dinë se presidenti i zgjedhur Biden nuk është mik i zakonshëm i Kosovës. Ai i di vuajtjet tona shumë mirë”, është shprehur Osmani.

Presidentja në detyrë njëherit edhe kryetare e Kuvendit të Kosovës është shprehur edhe se Biden e di të vërtetën për rastin e Kosovës dhe se Serbia ka kryer krime lufte kundër njerëzimit në Kosovë.

“Joe Biden e di të vërtetën, dhe e vërteta është shumë e thjeshtë dhe e thjeshtë. Serbia e humbi Kosovën sepse abuzoi me parimin e sovranitetit dhe integritetit territorial për të vrarë njerëzit që jetuan në atë territor, për të kryer gjenocid në tentativë, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ai e di të vërtetën dhe nuk do të përpiqet të ndryshojë të vërtetën”, tha Osmani.

Osmani gjatë intervistë ka folur edhe për marrëveshjet e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë. Për të cilat marrëveshje ajo tha se nuk duhet të fillohet të implementohen meqë duhet parë njëherit qëndrimet e administratës së re në pikat e marrëveshjes së 4 shtatori me Kosovës dhe Serbisë.

“Ne nuk mund të lëvizim vetëm përpara. . . pa shikuar se cili është pozicioni i administratës së re në ato pika”, tha Osmani.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...