Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

1600 shtretër në dispozicion për COVID, Manastirliu zbulon skenaret si do përfshihen spitalet rajonale

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu në një intervistë në emisionin Opinion në TV Klan ka deklaruar se sistemi shëndetësor është i përgatitur me një kapacitet prej 1600 shtretër të dedikuar COVID pêrfshire këtu edhe spitalet rajonale

“Spitalin COVID3 ka ende shtretër bosh. Sistemi shëndetësor është përgatitur me 4 struktura të dedikuara COVID 550 shtretër dhe jemi te përgatitur për disa skenarë në 1600 shtretër edhe në spitalet rajonale. Eshtë e rëndësishme të themi që sistemi shëndetësor kujdeset për shëndetin e njerëzve dhe njerëzit duhet të kujdesen për sistemin shëndetesor të mos e mbingarkojnë atë”, tha Manastirliu.

Sipas skenareve të përgatitur hapja e Spitaleve rajonale do të jetê si vijon:
Në Skenarin A, kapaciteti i pesë (5) spitaleve rajonale: spitali rajonal Durrës, spitali rajonal Elbasan, spitali rajonal Korçë, spitali rajonal Shkodër, spitali rajonal Fier. Në skenarin e dytë aktivizohen spitalet rajonale të Beratit, Lezhës dhe Vlorës. Në skenarin e tretë, nëse do të jetë e nevojshme, do të përdoren një pjesë e kapaciteteve të spitaleve rajonale Gjirokastër, Kukës dhe Dibër.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...