Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

22 vjet nga rënia e dëshmorëve Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi

Kosova sot shënon përvjetorin e rënies së dëshmorëve: Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi.

Ata u vranë më 2 dhjetor 1998 në një pritë nga shërbimi sekret serb në afërsi të Qendrës së Studentëve derisa ishte duke lëvizur me veturë në “Kodrën e Diellit” në Prishtinë.

Tre të rënët janë dekoruar dëshmorë nga Presidenca e Kosovës.

Në vendin e rënies së këtyre tre dëshmorëve në mes të konvikteve të studentëve dhe qendrës tregtare është vendosur edhe pllaka përkujtimore.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...