Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Georgievski: Vetoja nga Sofja do të jetë vazhdimësi i politikave katastrofale bullgare

Shkup, 16 nëntor, zhurnal.mk – Ish kryeministri Lupço Georgievski vlerson se vetoja bullgare do të jetë vazhdimësi e politikave katastrofale të Bullgarisë nga periudha kur për gjuhë zyrtare ata e kanë vërtetuar normën verilindore të gjuhës bullgare, transmeton Zhurnal.

“Nga koha kur për gjuhë zyrtare e vërtetuan normën verilindore të gjuhës bullgare e deri më sot secila gjeneratë e politikanëve bullgarë kanë arritur të sjellin vendimin më të gabuar në raport me Maqedoninë. Vetoja vetëm do të jetë vazhdimësi e asaj politike katastrofale”, shkruan në rrjetin social Facebook, Lupço Georgievski.

Од времето кога за официјален јазик ја утврдија северноисточната норма на бугарскиот јазик па до денес секоја генерација…

Posted by Ljubco Georgievski on Monday, November 16, 2020

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...