Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

A i dalloni simptomat? Disa gjëra të cilat duhet t’i dini për gelotofobinë

Së paku një herë në jetë, secilit prej nesh na ka ndodhur të bëhemi objekt i shakave

Shakaja në llogari vetjake është e mirë dhe na ndihmon mjaft që ta prezantojmë dhe pranojmë veten.

Ekzistojnë edhe njerëz të tillë, të cilët nuk dinë ta pranojnë shakanë në llogari të veten, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, disa njerëz te vetja mund të zhvillojnë gelotofobinë, përkatësisht frikën nga ajo që mund të jenë objekt talljeje.

Njerëzit të cilët vuajnë nga këto fobie, në një moment fillojnë të besojnë që çdo shaka është tallje me ta.

Për këtë shkak, shpesh i shmangin shakatë. Të dëgjosh të qeshura nga këta persona është gjë shumë e rrallë.

Është fakt që shumica e “të sëmurëve” shpesh shumë shpejt me një pjesë të madhe “teatraliteti” qeshin, duke treguar barsoleta vetëm në raport me njerëzit e afërt.

Gelotofobia, në veçanti, mund të zhvillohet në një ankth ekstrem, që shkon nga të qenit i papërshtatshëm në aspektin social, tek depresioni i rëndë.

Meqenëse është fjala për një koncept të ri në psikologji, ekspertët ende nuk kanë zbuluar mënyra efikase se si luftohet kjo frikë.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...