Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

A po tenton pushteti përmes Kacarskës të ndikojë në Gjykatën Kushtetuese?

Shkup, 8 nëtor – A po e favorizon pushteti gjykatësen Dobrila Kacarska që të ndikojë në Gjykatën Kushtetuese, në pritje të vendimit për nismat para gjyqtarëve kushtetues?

Kjo pyetje ka lindur në vëmendjen e publikut për shkak të në një farë mënyre, kohës së pazakontë të qeverisë për të bërë presion ndaj gjyqtarit për t’u votuar si gjyqtar i ri kushtetues. Pas tre ditësh debat parlamentar mbi Kacarskën në të cilin deputetët nga partitë e opozitës akuzuan se qeveria nuk ka përgjigje pse gjyqtari meriton të zgjidhet gjyqtar kushtetues dhe se një vendim i tillë do të krijojë një precedent për të zgjedhur një gjyqtar për të cilin Gjykata Kushtetuese tashmë ka ka vendosur kundër vendimit të saj.

Njëkohësisht me debatin për Kacarska, gjykatësit kushtetues u ballafaquan me vendimin dhe iniciativën për vendimin për heqjen nga presidenti i atëhershëm Gjorge Ivanov, për faljen e 56 personave në 2016, kryesisht të mbuluara nga çështjet e ish-Prokurorisë Speciale Publike.

Sidoqoftë, gjyqtari kushtetues Osman Kadriu befasisht kërkoi një rigjykim para se të vendoste për këtë pikë, pas së cilës Gjykata Kushtetuese shtyu vendimin e saj mbi iniciativën për të vlerësuar kushtetutshmërinë e Ligjit për Ndryshimet në Ligjin e 2016 për Faljen.

Seanca është caktuar përsëri për dhjetë ditë, më 18 nëntor. Kujtojmë që për momentin Gjykata Kushtetuese vendos me një gjyqtar ose një votë më pak dhe pritet që Kacarska, nëse zgjidhet në afatin e fundit para seancës, do të jetë zëri vendimtar për vendimin për abolimin e Ivanov.

Sipas ekspertëve, nëse Gjykata Kushtetuese anulon nenin 11a të Ligjit për Faljen, shfuqizimi i Ivanov nga viti 2016 do të aktivizohet, një vendim që përfshiu shumë njerëz që u akuzuan më vonë në procedurat penale dhe të cilët u dënuan nga gjyqtarja Kacarska me burg. Ne nuk duhet të injorojmë faktin se deputetët e opozitës në Parlament akuzuan gjithashtu mundësinë e mundshme të Kacarskës, e cila siç thonë ata është afër qeverisë dhe që liroi kryeministrin Zoran Zaev në çështjen “Reket”, përmes saj për të ndikuar në vendimet e ardhshme të iniciativat e paraqitura për t’u vendosur nga Gjykata Kushtetuese.

Nëse Kacarska zgjidhet gjyqtare kushtetuese, do të vendoset një precedent tjetër, me të cilin ajo me votën e saj do të jetë në gjendje të ndikojë në vendimin për të vlerësuar kushtetutshmërinë e vendimit të Ivanov, duke konfirmuar kështu gjykimet dhe vendimet e saj.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...