Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Afërsisht 75% të rasteve me coronavirus janë pa simptoma

Shkup, 7 nentor – Deri në 75% të të gjitha rasteve të Covid-19 janë asimptomatikë, gjegjësisht nuk kanë simptoma. Kjo do të thotë që ata mund të transmetojnë virusin edhe pa qenë të vetëdijshëm për të, shkruan në profilin e tij në Facebook Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

“Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të gjithë të mbajmë maska ​​dhe të sigurohemi që edhe transportuesit asimptomatikë të mos e përhapin virusin. Veshja e maskës mbron veten, por mbi të gjitha të tjerët.

Përgjegjësia personale dhe vetëdija janë çelësi për të luftuar pandeminë dhe maskat janë treguar të suksesshme në parandalimin e përhapjes së virusit”, shtoi ai.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 3.404 teste dhe janë regjistruar 1.285 raste të reja të Covid-19, 14 të vdekur dhe 176 të shëruar.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...