Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Afrikë/ 263 viktima dhe mbi 10 mijë raste të reja me COVID-19

Në kontinentin e Afrikës ka arritur në rreth 2 milionë e 187 mijë numri i rasteve me koronavirus.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, me 10.397 raste të reja në 24 orët e fundit numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 2.187.333 ndërsa numri i viktimave me 263 vdekje të reja arrin në 52.083.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 21.535, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.650 dhe në Marok 5.846 vdekje.

Në Sejshelle dhe Eritrea nuk është raportuar asnjë vdekje me burim nga COVID-19.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 790.004 raste e cila pasohet nga Maroku me 356.336 dhe Egjipti me 115.911 raste.

Deri më tani në Afrikë janë shëruar 1.853.296 persona të infektuar.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...