Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Ambasada amerikane publikon një pjesë të letrës së Reeker drejtuar Zaev në Twitter

Shkup, 29 nëntor – Ambasada amerikane në vend sot shkroi në Twitter në lidhje me letrën që Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Philip Reeker dërguar kryeministrit Zoran Zaev.

Në letër, Riker përsëriti mbështetjen e SH.B.A.-së për proceset e integrimit evropian në Maqedoninë Veriore dhe inkurajoi Shkupin dhe anëtarët e BE për të gjetur zgjidhje për çështje bilaterale jashtë proceseve të integrimit evropian.

“Ne ju inkurajojmë ju dhe vendet e BE të kërkoni një zgjidhje për çështjet bilaterale jashtë integrimit të Maqedonisë Veriore në BE,” shkruan kështu ambasada e SHBA në llogarinë e saj në Twitter, pjesë e letrës së Reeker.

Ndër të tjera, ai inkurajoi Maqedoninë e Veriut të bëj përparim në aspiratat e saj për në BE, integrimin duke hapur dhe mbyllur kapitujt e negociatave, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara ishin optimistë se konferenca e parë ndërqeveritare me Republikën e Maqedonisë Veriore gjatë presidencës gjermane të BE do të mbahej së shpejti.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...