Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Ambasadori anglez përkujton të rënët e familjes Jashari në Prekaz

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë Nicholas Abbott, ka vizituar mëngjesin e së mërkurës kompleksin moemorail në Prekaz.

Ai tregoi se sot në mëngjes ka bërë nderimet e tija në memorialin e familjes Jashari në Prekaz, në përkujtim të ngjarjeve të tmerrshme atje mbi njëzet vite më parë.

Sipas tij Kosova sot ka guxim të përballet me të kaluarën përmes sundimit të ligjit dhe ndjekjes së drejtësisë për viktimat.

“Mbretëria e Bashkuar gjithmonë do të qëndrojë në ndërhyrjen e saj si shkak i drejtë, për të parandaluar një katastrofë humanitare dhe për të lejuar kosovarët të jetojnë të lirë nga represioni”, tha Nicholas Abbott.

Ambasadori anglez shtoi se siç tha Tony Blair në Shtëpinë e Përbashkët më 23 mars 1999: ′′ Nuk kemi alternativë tjetër përveçse të veprojmë dhe veprojmë do të “.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...