Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Ambasadori palestinez pas marrëveshjes: Po rrezikohet miqësia tradicionale me Serbinë

Ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan ka reaguar pas marrëveshjes në Washington, një pikë e së cilës ka të bëjë me Izraelin dhe zhvendosjen e ambasadës serbe nga Tel Avivi në Jeruzalem, duke thënë se nëse ndodhë kjo, atëherë është në dëm të së drejtës së popullit palestinez në Jeruzalem. 

Sipas tij, kjo është në kundërshtim me rezolutën e Kombeve të Bashkuara, e cila i referohet çështjes palestineze, shkruajnë mediat serbe.

Ai po ashtu potencoi se ky vendim gjithashtu do të dëmtojë miqësinë tradicionale midis Palestinës dhe Serbisë dhe zhvillimin e saj të mëtejshëm.

Kujtojmë se reagime lidhur me këtë ka pasur edhe nga autoritetet palestineze të cilat kritikuan presindentin amerikan, Donald Trump duke e akuzuar atë për orkestrimin e vendimit nga Kosova dhe Serbia që te vendosin ambasadat e tyre në Jerusalem për të përmbushur “ambiciet e tij elektorale”

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...