Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Angelov: Goce Dellçev është bullgar aq sa maqedonasit me pasaporta bullgare janë bullgarë

Shkup, 16 shtator – “Goce Delçev është maqedonas. “Ai është një bullgar aq sa maqedonasit me pasaporta bullgare janë bullgarë,” tha kreu i ‘Dostoinstvo’ Stojance Angelov në emisionin “Vetëm e vërteta”.

“Maqedonas të tillë i marrin ato pasaporta vetëm për të kaluar nëpër Evropë. Mos të harrojmë se Delçev është një ikonë e historisë maqedonase, një njeri që luftoi për një shtet të pavarur maqedonas. Bullgarët e perceptojnë atë si heroin e tyre sepse në Bullgari kemi një qytet me emrin e tij, pas kësaj institucione, monumente etj. Kjo është arsyeja pse drejtimi i kremtimit është i tillë që ne nuk mund t’i ndalojmë ata të lavdërojnë emrin e tij. “Problemi këtu është shumë më i thellë,” tha Angelov.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...