Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Anulohet vendimi për nenin 11-a të Ligjit për amnisti

Shkup, 6 nëntor – Zhurnal.mk – Gjykata Kushtetuese e anuloi vendosjen e nismës për vlerësim të kushtetutshmërisë të nenit 11-a nga Ligji për plotësim të Ligjit për amnisti nga viti 2016.

Nisma u ndërmor për të zgjidhur dilemën nëse ish presidenti Gjorge Ivanov ka mundur ta tërheqë amnistinë për 56 persona në vitin 2016, shumica të përfshirë në lëndët e ish Prokurorisë Speciale Publike.

Gjykatësi Osman Kadriu kërkoi para se të vendoset sipas kësaj pike sërish të diskutohet për çka mori mbështetje nga tre gjykatës.

Ky nen i Ligjit parashikon që presidenti i Republikës ta anulojë faljen e dhënë pa procedurë paraprake për falje në afat prej 30 ditëve nga dita e sjelljes së këtij ligji, me ç’rast presidenti nuk obligohet ta arsyetojë vendimin.

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq dje në konferencën për shtyp nuk donte të komentojë se si do të jetë rrjedha e debatit të Gjykatës Kushtetuese sipas nismës në lidhje me nenin 11a të Ligjit për amnisti, por siç tha, është i bindur se vendimi i Gjykatës Kushtetuese do ta zbardhë këtë situatë.

“Ky është proces i rëndësishëm dhe nuk duhet të paragjykojmë se cili do të jetë debati i Gjykatës Kushtetuese në lidhje me nenin 11a të Ligjit për amnisti që të mos bëhet ç’farëdo lloj ndikimi. Nuk do të dëshiroja të komentoj. Për ne më e rëndësishme është drejtësia, shteti juridik dhe qeverisja e së drejtës si parim. Besoj se do të kemi vendim ose ndonjë lloj sqarimi të Gjykatës Kushtetuese, i cili do ta zbardhë këtë situatë”, tha Mariçiq duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...