Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Armenia dhe Azerbajxhani u pajtuan për takim në Moskë

Ministritë e Punëve të Jashtme të Armenisë dhe të Azerbajxhanit sot konfirmuan se shefat e diplomacive të tyre do të udhëtojnë në Moskë në biseda për tejkalimin e konfliktit aktual në Nagorno-Karabah, kumtoi Ministria ruse e Punëve të Jashtme.

Mediumet britanike transmetuan se presidenti rus Vlladimir Putin u bëri thirrje dy delegacioneve në negociata për zgjidhjen e konfliktit në rajonin e kontestuar.

“Baku dhe Erevan konfirmuan se do të marrin pjesë në negociatat në Moskë. përgatitjet janë në vijim”, deklaroi zëdhënësja e MPJ-së ruse, Marija Zaharova.

Azerbajxhanin në biseda do ta përfaqësojë ministri i Punëve të Jashtme, Xhejhun Bajramov, ndërsa Armeninë, shefi i saj i diplomacsë, Zorab Mnacakanijan.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...