Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Arsovski: Cila është përgjigja e Zaevit dhe Qeverisë nga ultimatumi i djeshëm i Sofjes?

Shkup, 11 nëntor – VMRO-DPMNE konsideron se deklaratat e ministrit bullgar Karakachanov në lidhje me Goce Delçev dhe historinë e Republikës së Maqedonisë janë jashtëzakonisht nënvlerësuese dhe fyese, si dhe fakti se pala bullgare i jep afate dhe ultimatume Republikës së Maqedonisë dhe luan me ndjenjat e qytetarëve.

Edhe më nënçmuese, sipas VMRO-DPMNE, është se ende nuk ka asnjë reagim nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë, si dhe një reagim nga Qeveria ndaj pikëpamjeve të shprehura nga Karakachanov.

“Ne i bëjmë thirrje Qeverisë, Zaev, Dimitrovit dhe të gjithë ata që janë të përfshirë në proces, të tregojnë publikisht për qytetarët se çfarë është negociuar në Sofje, duke pasur parasysh se ata theksojnë qartë se qëndrojnë fort pas deklaratës së tyre të votuar në parlament vitin e kaluar, pikat kanë një ultimatum për të menduar deri të Premten dhe, së fundmi, të mos luajnë me fatin e qytetarëve për shkak të premtimeve të tyre të rreme që kanë bërë në negociatat e mëparshme. Prandaj, ne pyesim nëse Ministria e Punëve të Jashtme dhe Qeveria synojnë të reagojnë apo do të heshtin si më parë? “, tha zëdhënësi i VMRO-DPMNE, Dimce Arsovski, në një konferencë për shtyp.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...