Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Atanasovski: Nëse nuk plotësohen kërkesa të caktuara, Bullgaria do të bllokojë bisedimet për hyrje në BE

Shkup, 16 shtator – Bullgaria do të bllokojë fillimin e negociatave për hyrjen e Maqedonisë në BE nëse disa kërkesa nuk plotësohen, beson se pikëpamjet nacionaliste të Sofjes zyrtare përdoren për të bërë presion mbi vendin, thotë analisti Blagojce Atanasovski në analizën e emisionit 24.

“Në tre vitet e fundit që nga nënshkrimi i Marrëveshjes për Fqinjësinë e Mirë, ne kemi parë përgjithmonë deklarata zyrtare nga përfaqësuesit e tyre, në lidhje me pozicionin e Maqedonisë, ata thanë me tone kërcënuese, se nëse nuk pajtohemi me pikëpamjet Bullgare, ne do të studiojmë historinë maqedonase që ne studiojmë në të kaluarën. “75 vjet, atëherë do të vijë vetoja.” – thotë Atanasovski.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...