Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Atentat ndaj presidentit bolivian, Arce sulmohet me dinamit

Presidenti i zgjedhur i Bolivisë, Luis Arce i ka mbijetuar një sulmi me dinamit pasi u la “totalisht i pambrojtur” nga forcat e sigurisë gjatë një takimi në selinë e partisë së tij.

Një grup njerëzish sulmuan zyrën qendrore të partisë Lëvizja Boliviane për Socializmin (MAS) në qytetin La Paz me dinamit të Enjten. Arce po mbante një takim me anëtarët e partisë në atë kohë.

Sebastian Michel, zëdhënësi i MAS, tha se askush nuk u lëndua në incident, por ai kritikoi shërbimet e sigurisë për mos komentimin e incidentit dhe dështimin për të bërë sa duhet për të mbrojtur presidentin e zgjedhur. “Ne mendojmë se jemi plotësisht të pambrojtur. Askush nuk na siguron garancitë e sigurisë që kërkon autoriteti ynë, ”tha ai.

Ish presidenti bolivian Evo Morales shkoi në Twitter për të dënuar sulmin, duke deklaruar se grupet e vogla që po përpiqen “të krijojnë një klimë konfuzioni dhe dhune” nuk do të jenë të suksesshme. “Revolucioni ynë është paqësor dhe demokratik,” shtoi ai.

Incidenti ndodhi pikërisht kur grupet e krahut të djathtë të Bolivisë filluan një grevë në kundërshtim me rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të mbajtura më 18 tetor, në një përpjekje për të paralizuar vendin disa ditë para inaugurimit të Arce.

Arce mposhti me forcë rivalët e tij dhe siguroi 55.1 përqind të votave në zgjedhjet presidenciale. Figura kryesore e opozitës, Carlos Mesa, i cili mori pak më pak se 29 përqind të votave, ka refuzuar të njohë rezultatin e zgjedhjeve.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...