Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Audi prezanton Q8 TFSI E Quattro me 482 kuaj fuqi

Q8 RS Audi është tashmë në shitje në Shtetet e Bashkuara. Me 591 kuaj fuqi dhe 800 Newton-metra, fuqi rrotulluese, makina sportive Q8 është e pakonkurueshme për sa i përket fuqisë, por ekziston një version i ri hibrid i Q8 që i afrohet shumë afër kufijve.

Njihuni me Q8 TFSI E Quattro, Coupe-SUV hibrid plug-in i Audi që rrumbullakos gamën e modeleve të Q8, shkruan Motor1. Do të jetë i disponueshëm në dy variante, varësisht nga prodhimi – Q8 55 TFSI E Quattro dhe Q8 60 TFSI E Quattro, transmeton Telegrafi.

Të dy përdorin një fuqi elektrike që përbëhet nga dy njësi të energjisë. Motori me djegie është një 3.0 litër TFSI V6 me turbo me 340 kuaj fuqi.

Duke folur për baterinë, kjo është një paketë e gjeneratës së re që ka një kapacitet 0.5 kWh më të madh se paraardhësi i saj. Versioni i mëparshëm u prezantua me Q7 TFSI E Quattro, i cili tani është i pajisur edhe me baterinë e gjeneratës së fundit.

Kurse Q8 60 TFSI E Quattro më i fuqishëm ka 482 kuaj fuqi, she shpejtësinë nga 0 në 100 km /orë e arrin në 5.4 sekonda. Q8 55 TFSI E Quattro ka 381 kuaj fuqi dhe është 0.4 sekonda më i ngadaltë në shpejtësinë nga 0 në 100 km / orë.

Këto modele të Q8 do të jenë të disponueshme vetëm në Evropë me çmime duke filluar nga 75,351 € ose 88,464 dollarë me kurset aktuale të këmbimit për Q8 55 TFSI E Quattro. Versioni më i shtrenjtë dhe më i fuqishëm është linja S, që është më e veçantë në krahasim me modelet tjera.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...