Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Australia do të hetojë ushtarët lidhur me krimet e luftës në Afghanistan

Australia thotë se do të caktojë një hetues special për të shqyrtuar ndjekjet penale mbi krimet e pretenduara të luftës nga ushtarët e saj në Afganistan.

Në vitet e fundit, raportet janë shfaqur duke pretenduar vrasje të paligjshme të civilëve dhe të burgosurve nga ushtarët australian.

Një raport mbi gjetjet nga një hetim ushtarak katër-vjeçar do të publikohet javën e ardhshme.

Kryeministri Scott Morrison paralajmëroi se do të sillte “lajme të vështira për australianët”.

“Ekziston një numër i konsiderueshëm incidentesh ose çështjesh për t’u hetuar më tej dhe se hetimi do të jetë thelbësisht i ndërlikuar,” tha ai të enjten.

Morrison tha se zyra e hetuesit special do të kishte kompetenca për të shqyrtuar raportin e Forcës Australiane të Mbrojtjes (FSHZH) dhe për të emëruar raste për ndjekje penale.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...