Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Avokati i popullit: Jo çdo lloj i aftësive të kufizuara është i dukshëm

Shkup, 3 dhjetor – Zhurnal.mk – Respektimi i diversitetit të personave me aftësi të kufizuara është nga rëndësia e veçantë, njëjtë edhe si ndërgjegjësimi se jo çdo lloj i aftësive të kufizuara është i dukshëm, as nuk janë të dukshme të gjitha barrierat në shoqëri të cilat i pamundësojnë këta persona tërësisht t’i gëzojnë të drejtat, thotë avokati i popullit Ixhet Memeti me rastin e 3 dhjetorit – Ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara.

Ndjeshmëria e tyre, siç theksohet, veçanërisht del në pah në kushte kur qasja deri tek shërbimet shëndetësore, arsimore dhe sociale është vështirësuar, siç është rasti me pandeminë nga Kovid-19.

“Sot, kur janë mbushur 28 vjet nga dita kur Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara shpalli 3 dhjetorin si Ditë Ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara, Avokati i Popullit, si një institucion i cili tani më 22 vjet me përkushtim vepron në fushën e mbrojtjes së të drejtave dhe lirive të personave me aftësi të kufizuara, përkujton në obligimin për sigurimin e kushteve dhe krijimin e mundësive për promovim sa më të madh, mbrojtje dhe avancim të të drejtave të personave me aftësi të kufizuara dhe përfshirja e tyre aktive me qëllim të kontributit aktiv në krijimin e një shoqërie gjithëpërfshirëse”, shkruan avokati i popullit.

Fakti që 15 përqind e popullsisë së botës ose më shumë se 1 miliard njerëz në botë jetojnë me aftësi të kufizuara, përpiqet, siç thekson avokati i popullit, nevojën e pashmangshme për një fokus më të madh të të gjithë aktorëve në ndryshimin e perspektivave të aftësisë së kufizuar dhe zbatimin e një qasje të përshtatshme përmes prizmit të të drejtat Ai shton se vetëm në këtë mënyrë do të shihen përpjekjet dhe efektet e masave për të kapërcyer stereotipet dhe paragjykimet ndaj këtyre njerëzve.

“Dua të theksoj se këta qytetarë janë më të prekur, më të rrezikuar, si në vetë virusin, ashtu edhe nga pasojat e aspektit ekonomik, social dhe çdo aspekti tjetër që sjell në mënyrë të pashmangshme, dhe që na detyron si shoqëri t’u kushtojmë vëmendje serioze atyre dhe për të eleminuar pengesat për mundësi të barabarta dhe gëzimin e plotë të të drejtave të tyre themelore të njeriut”, tha Memeti.

Jemi të vetëdijshëm, thekson avokati i popullit, që sfidat janë sistematike dhe afatgjata dhe se ekziston nevoja për të forcuar njerëzit me aftësi të kufizuara, për të rritur ndërgjegjësimin për të drejtat që ata kanë, kështu që në atë drejtim ne duhet të veprojmë së bashku me personat me aftësi të kufizuara, përfaqësuesit e tyre dhe organizata që u japin mundësi potencialeve të këtyre qytetarëve tanë.

“Me pritje të sinqerta se së bashku do të jemi në gjendje të çojmë gjërat përpara për më mirë, siç kërkohet nga Konventa për të drejtat e personave me aftësi të kufizuara, unë bëj thirrje për një proaktivitet më të madh të autoriteteve në përpjekjet e tyre për të siguruar një të ardhme më të mirë, por edhe një botë të arritshme dhe të qëndrueshme për njerëzit. me aftësi të kufizuara, tani, por edhe pas Kovid-19”, thotë avokati i popullit me rastin e Ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...