Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni

Bashkëpunimi ekonomik dhe politik me Çekinë i rëndësishëm për integrimet evropiane të vendit

Shkup, 14 tetor, zhurnal.mk – Nxitja e bashkëpunimit midis komuniteteve afariste të të dyja vendeve me qëllim të intensifikimit të shkëmbimit tregtar dhe krijimit të partneriteteve të biznesit me të cilat firmat e Maqedonisë së Veriut do të hynin në zinxhirët për furnizime të kompanive multinacionale dhe do ta rrisnin konkurrencën dhe vëllimin e vet të prodhimit, ishte njëra ndër temat për të cilat sot kanë biseduar zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi dhe ambasadori çek Mirosllav Tomani.

Në takim, siç bëri të ditur Kabineti i Bytyqit, ishte vlerësuar se ekziston potencial i madh, por edhe fushë e madhe e mundësive për avancim të bashkëpunimit ekonomik, ndërsa bujqësia, infrastruktura hekurudhore dhe gazsjellësi, menaxhimi me ujërat potencialë, mbrojtja e mjedisit të jetesës dhe energjetika u theksuan si sektorë për të cilat më hollësisht do të diskutohej në seancën e ardhshme të komisionit të përzier midis Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Çekisë.

“Bytyqi dhe Tomani kanë biseduar për vazhdimin e kontinuitetit të bashkëpunimit të suksesshëm ekonomik dhe politik midis të dyja vendeve dhe për mundësitë për thellimin e bashkëpunimit midis kompanive të vendit tonë dhe të Çekisë. Z[zëvendëskryeministrit Bytyqi potencoi se mbështetja e Çekisë dhe vendeve të tjera të Bashkimit Evropian është shumë e rëndësishme për aspiratat evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe se me përkushtim do të punojë që bashkëpunimi midis të dyja vendeve të avancohet vazhdimisht. Ai theksoi se vendi ynë duhet t’i shfrytëzojë përvojat e vendeve anëtare të BE-së, për zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësim në Union dhe krijimin e kushteve më të mira për jetën të qytetarëve”, qëndron në kumtesë.

Zëvendëskryeministri Bytyqi dhe ambasadori Toman janë dakorduar se shumë nga aktivitetet të cilat planifikohen në periudhën e ardhshme varen nga zhvillimi i krizës shëndetësore dhe socio-ekonomike të shkaktuar nga koronavirusi, megjithatë do të bëjnë maksimumin e tyre që bashkëpunimi ekonomik vazhdimisht të shënojë trend pozitiv.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...