Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

BE sot nuk do të vendosë për kornizën negociuese me Maqedoninë e Veriut

Shkup, 17 nëntor – Zhurnal.mk – Ministrat për Çështje Evropiane të vendeve anëtare të BE-së sot online do ta mbajnë Këshillin për punë të përgjithshme, në të cilin duhet të miratohet korniza për negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Është e qartë që në mbledhjen e sotme Bullgaria do ta bllokojë kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut, për shkak të mospajtimeve dypalëshe, ndërsa nga ana e Gjermanisë akoma bëhen përpjekje për tejkalimin e dallimeve.

Diplomatët në Bruksel janë të vetëdijshëm se Sofja nuk e ka për qëllim të tërhiqet nga kërkesat e saj dhe të pajtohet me Maqedoninë e Veriut.

Pritet të shihet se si do të pozicionohen vendet tjera anëtare të BE-së në lidhje me Maqedoninë e Veriut.

Ndryshe, sot do të diskutohet edhe për kornizën buxhetore të BE-së, si dhe për masat ekonomike

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...