Agjencia Zhurnal.KS
Kuzhina

Bërxolla në salcë susami: Nuk do të ngriheni nga tryeza derisa të mos e zbrazni tiganin!

Një gjë është e sigurt – do ta pëlqeni.

Përbërësit:

▪ 8 bërxolla
▪ kripë dhe piper
▪ 2 lugë plot miell
▪ 2 lugë plot susam
▪ vaj për fërgim
▪ 700 ml supë apo supë të bërë nga kubet e mishit të viçit
▪ fletë majdanozi

Përgatitja:

Bërxollat shtypni dhe qitni kripë dhe piper nga njëra anë.

Nxehni vajin në tigan 100 deri 150 ml. Nxehni midis zjarrit të mesën dhe më të fuqishëm.

Rrotullojeni secilën bërxollë në miell dhe fërgoni nga të dyja anët derisa të skuqen pak.

Nxirrni bërxollat dhe qitni në pjatë. Në vajin në të cilin keni fërguar bërxollat qitni susamin dhe pjesën e mbetur të miellit, që ju kanë mbetur nga rrotullimi i mishit.

Fërgoni disa minuta, pastaj ktheni bërxollat dhe qitni sipër supën. Ulni zjarrin që të vlojë ngadalë, por para se të përfundoni, shtoni fletët e majdanozit.

Shërbejeni të ngrohtë.

Postime të ngjashme

Petulla të shijshme

S.B.

RINIA Center prej tani me pikë shitje edhe në Shkup

S.B.

Sallatë e ngrohtë me patate me mish toni

S.B.

Shije magjepsëse orientale: Sytliaçi origjinal turk është një kënaqësi për grykësit e vërtetë!

S.B.

Puding me fara Chia dhe kafe

S.B.

Brokoli me parmezan: Një recetë që do ta pëlqeni pa masë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...