Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni TOP LAJM

Besimi: Ligji për mbështetje financiare paraqet një injektim prej 70 milion euro në ekonomi

Shkup, 7 nëntor – Ministri i Financave, Fatmir Besimi në një dalje për media bëri të ditur se Kuendi dje ka miratuar Ligjet për mbështetje financiare për pagesën e pagave të punëtorëve. Sipas tij, me këtë u krijua mundësi Ligjore për zbatimin e kësaj mase.

Ministri Besimi shtoi se kjo masë do të jetë një injeksion prej 70 milion euro në ekonomi.

“Dje Kuvendi miratoi Ligjet për mbështetje financiare, për pagesën e pagave të punëtorëve dhe të ushtruesve të pavarur të veprimtarive. Me këtë u krijua një mundësi Ligjore të fillojmë zbatimin e kësaj mase. Së pari do të mundësojë një rrjet mbrojtëse për dhjetra mijëra vendeve të punës gjegjësishtë do të mundësojë një numër të madh të punëtorëve të ruajn vendin e punës. E dyta mijëra të punësuar do të ruajn nivelin e pagës të cilën kanë realizuar deri më tani. Dhe e treta kjo masë do të paraqesi një injektim prej 70 milion euro në ekonomi gjegjësishtë në hyrje të mjeteve dhe stimulimin e aktivitetit ekonomik”, deklaroi Ministri i Financave, Fatmir Besimi.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...