Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Biden merr Georgian, zyrtarizon fitoren në zgjedhje! Trump flet për një administratë të re

Joe Biden ka zyrtarizuar kështu triumfin në zgjedhjet presidenciale në SHBA, pasi kryesoi edhe në Georgia.

Me fitoren në shtetin e Georgias, Joe Biden ka zyrtarizuar kështu triumfin në zgjedhjet presidenciale në ShBA duke i dhënë atij 306 vota elektorale.

Sipas BBC, Donald Trump ka fituar shtetin e Karolinës së Veriut, por ajo i ka dhënë atij vetëm 232 vota elektorale.

Pavarësisht se kandidati republikan i ka kontestuar fort rezultatet e këtyre zgjedhjeve, ditën e djeshme Trump aludoi për formimin e një administrate të re.

Në një deklaratë për mediat, e para që pas zgjedhjeve, ai foli për pandeminë e koronavirusit për të cilën u shpreh se nuk do të marrë masa të tjera shtesë.

“Çfarëdo që të ndodhë në të ardhmen, kush e di se cila administratë do të jetë. Unë mendoj se koha do ta tregojë” tha Trump.

Rezultatet në Georgia dhe Karolinën e Veriut ishin të fundit që në garën për Shtëpinë e Bardhë. Votat elektorale të Biden janë të barabarta me rezultatin e arritur nga Trump në fitoren e tij ndaj Hillary Clinton në 2016.

Shtetet kanë kohë deri më 8 dhjetor që të zgjedhin përfaqësuesit në Kolegjin Elektoral të cilët më 14 dhjetor do të zyrtarizojnë dhe Presidentin e ri të ShBA-së.

Presidenti Trump ka nisur një sërë sfidash ligjore në shtetet kryesore dhe ka ngritur akuza të pabazuara për mashtrim të gjerë zgjedhor. Por përpjekjet e tij pësuan tre pengesa të Premten:

Në Arizona, ekipi i tij ka kërkuar një rishikim të fletëve të votimit të hedhura në ditën e zgjedhjeve pasi u bë e qartë se epërsia e rivalit të tij ishte e padiskutueshme.

Në Michigan, një gjykatës refuzoi një kërkesë nga dy vëzhgues republikanë të sondazheve për të bllokuar certifikimin e rezultateve të zgjedhjeve në Detroit të cilët kishin pretenduar mashtrim në Ëayne County

Në Filadelfia, Pensilvani, kërkesat e ekipit të Trump për të bërë të pavlefshme disa grupe votash me postë u refuzuan.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...