Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Bideni e quan të turpshëm refuzimin e Trumpit që të pranojë humbjen

Presidenti i zgjedhur, Joe Biden e ka quajtur të turpshëm refuzimin e Donald Trumpit ta pranojë humbjen në zgjedhjet presidenciale të javës së kaluar për Shtëpinë e Bardhë.

Megjithatë Bideni – që tashmë ka vënë kontakt me liderët e jashtëm – ka insistuar se asgjë nuk do ta ndalë bartjen e pushtetit në SHBA.

Trumpi ndërkohë kishte shkruar në Twitter se ai në fund do të shpallej fitues në garën, të cilën të gjitha rrjetet e mëdha televizive kanë parashikuar se e ka humbur.

Si ndodh çdo katër vjet, sipas projeksioneve të mediave amerikane, u shpall fituesi i garës.

Asnjë prej rezultateve nëpër shtetet në SHBA nuk është certifikuar, numërimi i votave në disa prej tyre po vazhdon dhe rezultati do të vërtetohet posa që Kolegji Zgjedhor amerikan takohet më 14 dhjetor.

“Sinqerisht mendoj se është turp”, ka thënë demokrati Biden.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...