Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Bie dënimi prej 14 vitesh burg për Naser Eshtrefin, gjykimi do të nis nga fillimi

Shkup, 5 nëntor, zhurnal.mk – Vendimi për vrasjen e maturantit Angel Petkovski u revokua në 30 shtator nga ana e Këshilli 5 anëtarësh të Gjykatës Supreme, ka mësuar Telma nga burime të gjykatës. Sipas Gjykatës Supreme, procesi duhet të kthehet në fillim për të përcaktuar të gjitha mundësitë ligjore procedurale në lidhje me gjykimin e parë dhe procedurën e provave.

Angel Petkovski u vra me thikë në keun e Lumit Vardar në Gjorce Petrov më 19 maj 2014. I dyshuari u kap shumë shpejt pas ngjarjes.

Adoleshenti Naser Eshtrefi nga Komuna e Sarajit u dënua me 14 vjet burg për vrasjen. Mbrojtja e të dënuarit pretendonte se bëhej fjalë për vetëmbrojtje sepse ai u sulmua nga viktima dhe babai i tij, të cilët e ndoqën atë sepse ai donte të vidhte biçikletën e tyre nga oborri. Gjykata vendosi se prokuroria kishte gjetur prova të mjaftueshme të vrasjes dhe autorit, pas së cilës dha dënimin.

Vendimi i shkallës së parë u mbështet nga Gjykata e Apelit, por ajo ra në Gjykatën Supreme. Arma me të cilën u krye vrasja nuk u gjet kurrë.

Pas vrasjes, pati disa ditë protesta dhe trazira në lagjen Gjorce Petrov, duke kërkuar një dënim të ashpër për autorin e krimit. Gjatë trazirave, disa dyqane në rrugën kryesore në Gjorce Petrov u dëmtuan dhe u shkatërruan, shumica e të cilave ishin në pronësi të biznesmenëve shqiptarë. Incidente më të mëdha ndëretnike u shmangën nga përdorimi i forcave të mëdha policore, si dhe nga ndërmjetësimi dhe bindja e protestuesve për të braktisur protestat.

Eshtrefi ka qëndruar në burg për gati 6 vjet e gjysmë dhe aktualisht është në repartin gjysmë të hapur në Idrizovë, masë e cila përcaktohet pas vuajtjes së një të tretës së dënimit. Pas revokimit të vendimit, dënimi me burg shfuqizohet, pas së cilës gjykimi duhet të fillojë nga fillimi.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...