Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Biseda Erdogan-Merkel/ Në fokus Mesdheu Lindor, Libia dhe çështja Azerbajxhan-Armeni

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se për zgjidhjen e problemit të territoreve të Azerbajxhanit duhen zbatuar rezolutat e Kombeve të Bashkuara.

Presidenti Erdogan realizoi një bisedë nëpërmjet videokonferencës me Kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Sipas deklaratës së bërë nga Drejtoria e Komunikimeve të Presidencës gjatë bisedës të dy liderët i bënë një vlerësim çështjeve rajonale me në krye zhvillimet e fundit në Mesdheun Lindor dhe Libi si dhe çështja Azerbajxhan-Armeni.

Erdogan i bëri të ditur Merkelit se për zgjidhjen e problemit të territoreve të Azerbajxhanit duhen zbatuar rezolutat e Kombeve të Bashkuara.

Kurse në lidhje me Libinë, Erdogan i përcolli Kancelares gjermane se falë qetësisë së arritur në terren në Libi nuk duhet humbur rasti që ka dalë në shesh.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...