Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Bllokada bullgare tashmë e qartë, Berlini vazhdon të kërkojë zgjidhje

Berlin, 16 nëntor – Fillimi i negociatave me Maqedoninë në Këshillin e Ministrave të BE të nesërm do të jetë në rendin e ditës vetëm si një pikë informacioni dhe nuk pritet asnjë vendim. Diplomatët e lartë në Bruksel informuan për këtë sot, pas deklaratave të fundit nga Zaharieva dhe Kakachanov, nga të cilat është e qartë se Sofja nuk ka ndërmend të dorëzohet.

Një ditë para takimit të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel, është gjithnjë e më e sigurt se Maqedonia do të përballet me një veto bullgare, ose “shtyrje” të fillimit të negociatave, sipas retorikës së Sofjes zyrtare.

Zëvendës kryeministri bullgar Krasimir Karakachanov tha në një deklaratë të fundit se të dy vendet kishin ndërprerë komunikimin javën e kaluar. Ai zbuloi se ata i paraqitën një propozim palës maqedonase për një aneks të marrëveshjes së fqinjësisë së mirë, por nuk morën ndonjë përgjigje. “Ne kemi dërguar kërkesat që Bullgaria i konsideron të arsyeshme, me kërkesën që ajo të jetë në formën e një aneksi të Marrëveshjes ekzistuese, por nga e enjtja e tutje nuk kemi asnjë lajm nga Shkupi. Kështu që gjërat po lëvizin më qartë drejt një pozicioni të qartë Bullgar. e cila në këtë periudhë nuk ka mundësi të japë pëlqimin për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare për të filluar negociatat. Megjithëse ka më pak se 24 orë deri në takimin ministror, ​​Brukseli nuk heq dorë nga perspektiva evropiane e Maqedonisë.

Çështja e bllokimit të mundshëm të rrugës së integrimit evropian sot ishte pjesë e informimit të rregullt të Komisionit Evropian, i cili përsëriti se Bashkimi po punon për Negociatat e Maqedonisë deri në fund të vitit dhe nën kujdesin e presidencës gjermane. “Komisioni shpreson që konferenca e parë ndërqeveritare të mblidhet dhe të mbahet sa më shpejt të jetë e mundur. Që të ndodhë kjo, të gjithë e dinë se na duhet pëlqimi i këshillit të kornizës negociuese.

Është shumë e qartë që ne mbështesim të dy palët të vazhdojnë përpjekjet e tyre për të gjetur një zgjidhje, dhe nga komisioni, natyrisht ne jemi në kontakt me presidencën dhe natyrisht me të dy palët në një përpjekje për t’i mbështetur ata për të gjetur një zgjidhje. Pas deklaratës së Ministres së Jashtme Bullgare Zaharieva se festimi i Titos ishte i papajtueshëm me BE, Pisonero tha se ai “nuk komentoi”, por shtoi se “kushtet për anëtarësim në Bashkim janë mjaft të qarta”.

Pikëpamjet e Zaharieva ishin pjesë e konferencës në Bruksel, ku siç raporton një diplomat i vjetër nga një shtet anëtar i Unionit tha se Bashkimi Evropian dhe presidenca gjermane janë të njohur me deklaratat e ministrit bullgar dhe është e qartë se ajo nuk do të dorëzohet nesër. pikëpamjet e tyre, në mënyrë që diskutimi mbi zgjerimin të jetë në rendin e ditës vetëm si një pikë informuese dhe nuk duhet të pritet ndonjë vendim.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...