Agjencia Zhurnal.KS
Auto

BMW lajmëron se do të shfaqë gjithë detajet e iNext me 11 nëntor

iNext është modeli më i ri i makinave elektrike që BMW ka prodhuar dhe deri më tani nuk kemi pasur shumë informata rreth saj, shkruan “AutoCar”.

Tani BMW ka shpallur se me datën 11 nëntor ata do të na japin të gjitha informatat rreth performancës së makinës, transmeton lajmi.net.

Imazhet zyrtare më parë treguan testimin e makinës së prodhimit në formë prototipi në Suedi përpara të shitjeve në 2021.

iNext është një madhësi e ngjashme me X5, BMW ka thënë që përfaqëson ‘Project i 2.0’.

Makina provë po vinte në strukturën e testimit dimëror të BMW në Arjeplog, Suedi dhe përmban një numër ndryshimesh të dukshme nga koncepti i parë i treguar në 2018.

Dyert e pasme që hapen prapa janë zëvendësuar nga një palë konvencionale dhe shtyllat B më të mëdha janë bërë shtuar, transmeton lajmi.net.

iNext do të ndërtohet në fabrikën e BMW në Dingolfing në Gjermani nga viti 2021.

Do të jetë makina e parë nga firma që përdor një platformë të re që do të jetë në gjendje të krijoi automjete konvencionale me motor me djegie të brendshme (ICE), hibride plug-in dhe makina elektrike duke përdorur të njëjtën arkitekturë bazë dhe në të njëjtën linjë prodhimi.

Kjo do të mbështesë modelet e ardhshme të BMW nga Seria 3 e sipër dhe do të lejojë një konfigurim të motorit të pasmë, transmeton lajmi.net.

Hibridët plug-in do të kenë një motor elektrik të montuar në pjesën e pasme dhe një motor të montuar në mënyrë tërthore që drejton rrotat e përparme. Modelet elektrike do të ruajnë paraqitjen klasike të rrotave të pasme BMW.

Burimet e BMW thonë se diapazoni maksimal i modeleve elektrike mund të jetë deri në diku rreth 720 km në modelet e ardhshme të serive X (të cilat ka të ngjarë të kenë një kapacitet më të madh të baterisë), ndërsa hibridet plug-in do të menaxhojnë një diapazon prej rreth 100 km.

Arkitektura e re do të përfshijë gjithashtu një platformë të re teknologjike autonome që përfundimisht do të ofrojë autonomi të Nivelit 5 – ku makina nuk kërkon një shofer, transmeton lajmi.net.

BMW tregoi të tre njësitë e përpunimit të prototipit të pavarësisë ‘PAD’ në shfaqjen motorike 2018 LA, më e vogla prej të cilave do të shfaqet së pari në vitin 2021 në prodhimin iNext për të ofruar autonomi të Nivelit 3 deri në 130 km / orë.

Sistemet autonome të Nivelit 4 dhe Nivelit 5 do të hyjnë në provë në vitin 2021 në një flotë të makinave pilot.

Niveli 4 synon autonominë edhe në situatat urbane, ndërsa Niveli 5 do të ofrojë udhëtime urbane pa shoferë deri në 70 km / orë.

Sipërfaqet do të jenë të tejdukshme, veçanërisht përreth anëve dhe pjesës së pasme.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...