Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Borisov: Vendet e Ballkanit Perëndimor treguan se mendojnë dhe veprojnë në mënyrë evropiane

Sofje, 10 nëntor, zhurnal.mk – Me nënshkrimin e deklaratave për Agjendën e gjelbër për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe për Tregun e përbashkët rajonal, vendet e rajonit treguan se tashmë mendojnë dhe veprojnë në mënyrë evropianë në aspektin e ekologjisë, ekonomisë dhe konkurrencës jolojale, deklaroi kryeministri bullgari, Bojko Borisov në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin Zoran Zaev dhe kancelaren gjermane Angela Merkel në Samitin e Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit, i cili po mbahet në Sofje.

Borisov theksoi se vetëm një vit më parë gjatë presidencës së Bullgarisë me BE-në, të gjithë liderët e BE-së dhe Ballkanit u bashkuan dhe ripohuan rrugën drejt perspektivës së të gjithë rajonit, jo vetëm të Ballkanit Perëndimor.

“Këto 3.3 miliardë euro plus nëntë miliardë euro të reja ofrojnë një mundësi për projekte të mëdha infrastrukturore në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe atë që kemi ëndërruar gjithmonë, unifikimin në të gjitha fushat, siç është fusha digjitale, transportuese dhe kulturore”, tha Borisov.

Me nënshkrimin e deklaratës për një treg të përbashkët rajonal, Borisov theksoi se 20 milionë njerëz nga Ballkani do të mund të kenë standard më të lartë dhe, siç tha do të mund t’i mbajmë të mbeten në rajon.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...