Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Buçkovski: Dikush tenton të ndërtojë murrin e Berlinit mes Shkupit dhe Sofjes

Shkup, 6 nëntor – Historia e përbashkët e Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore nuk mund të jetë vetëm histori bullgare. Nëse diçka është e zakonshme, nuk mund të jetë e jotja vetëm. Në të njëjtën kohë, tensionet në javët e fundit kanë qenë rezultat i gabimeve në të dy palët dhe një veto në bisedimet e BE do të jetë një goditje për të dy palët.

“Ne kemi shkelur në një vend për shumë kohë” në marrëdhëniet tona dhe bindja se Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut nuk mund të kthehen në kohën kur “për shkak të propagandës këtu dhe atje ne kemi shkuar deri më tani, por në fakt ne jemi kaq të madh” është tronditur. Kjo u deklarua nga ish-kryeministri maqedonas Vlado Buçkovski në një intervistë për “Dnevnik”. Thuhet se së bashku me Ljubco Georgievski, Buckovski është i njohur për iniciativat e tij për të përmirësuar marrëdhëniet midis Maqedonisë Veriore dhe Bullgarisë.

Z. Buckovski, ne po flasim për ditën e fundit të mundshme në të cilën ambasadorët e vendeve të BE-së duhet të japin zyrtarisht pëlqimin e tyre për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut. Nëse jo, ndoshta presim ditë të trazuara të diplomacisë bilaterale deri më 10 nëntor, pavarësisht nga afati i fundit për Bullgarinë dhe më gjerë. A jeni optimist?

– Në këtë atmosferë nuk mund të jesh optimist. Por shpresoj që javën e fundit të ketë pasur një seri bisedimesh në prapaskenë të udhëhequr nga presidenca gjermane në mënyrë që të bien dakord mbi formulimin e negociatave dhe të formulohen në minutën e fundit disa nga kërkesat në deklaratën e Parlamentit Bullgar) dhe kështu krijon një hapësirë ​​për fitore. Megjithëse duket si një mision i vështirë, shpresoj që nëse ka pak mirëkuptim në Sofje për të mos bërë një gabim kardinal, ky do të jetë një shans historik për ta trajtuar Bullgarinë përsëri si një aleat dhe mik më të mirë, dhe jo si një frenë për pranimin e Maqedonisë së Veriut drejt BE-së.

Sipas mendimit tuaj, a është në interes të Maqedonisë së Veriut të ndihmojë zgjidhjen e çështjes së saj bilaterale me Bullgarinë, apo disa nga çështjet e diskutueshme duhet të përfshihen në kuadrin e negociatave me BE?

– Komisionit të ekspertëve duhet t’i jepet kohë. Negociatat do të zgjasin 6, 8, 10 vjet. Besimi do të duhet të rikthehet. Mendoj se ka shumë dëmtime në dy javët e fundit, provokimet kanë dominuar, fjala e urrejtjes është kthyer, dikush po përpiqet të ndërtojë një Mur të Berlinit mes nesh. Marrëveshja e miqësisë thotë se do të ketë respekt të ndërsjellë. Me mungon ajo. Sikur dikush dëshiron të mos ketë respekt reciprok, por poshtërim të ndërsjellë. Bullgaria ka shumë mundësi, nëse Maqedonia e Veriut nuk ecën përpara në të ashtuquajturin rilexim të historisë, për të përdorur fuqinë e vet të vetos.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...