Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Bullgaria të ndalojë bllokimin e Maqedonisë së Veriut

Bruksel, 16 nëntor – Procesi i pranimit në BE nuk duhet të përdoret nga vendet anëtare si një mjet për të nxitur koncesione nga fqinjët e tyre ose për të promovuar një agjendë populiste dhe nacionaliste për qëllime të brendshme politike, tha në një deklaratë grupi parlamentar i Parlamentit Evropian për Rindërtimin e Evropës.

Mbështet fuqimisht rruga evropiane e Maqedonisë Veriore dhe shprehin shqetësimin e tyre rreth kundërshtimeve të qeverisë bullgare ndaj ofertës së anëtarësimit të Shkupit. Përpara video konferencës së Ministrave të Çështjeve Evropiane, e cila do të diskutojë gjendjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë, Dacian Ciolos (USR PLUS, Rumani), Presidenti i Grupit të Rindërtimit të Evropës, tha në emër të grupit se është koha që është të fillojmë negociatat me Maqedoninë Veriore.

– Është koha për të filluar negociatat midis Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë Veriore. Qytetarët e Maqedonisë Veriore kanë pritur mjaft gjatë. Në emër të Grupit të Rindërtimit të Evropës, unë i bëj thirrje Këshillit të miratojë një kornizë negociuese së shpejti dhe, në veçanti, Bullgarisë të ndalojë bllokimin dhe shtyrjen e fillimit të negociatave të pranimit.

Në mes të një pandemie, është më e rëndësishme për Maqedoninë e Veriut se kurrë të përshpejtojë procesin e reformës që do të çojë në zhvillimin shumë të nevojshëm shoqëror dhe ekonomik, tha eurodeputeti rumun. Ilhan Kuçuk, një eurodeputet bullgar nga Rindërtimi i Evropës, i cili është gjithashtu raportues i Parlamentit Evropian për Maqedoninë e Veriut, thotë se është shumë zhgënjyese që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut nuk mund të gjenin një kompromis dhe se fillimi zyrtar i bisedimeve të pranimit është bllokuar.

– Është një situatë pa krye, e cila minon të gjithë procesin e integrimit evropian dhe nuk u shërben qytetarëve të Maqedonisë Veriore. Bullgaria dhe Maqedonia Veriore janë dy vende shumë të afërta, të cilat ndajnë një të kaluar të përbashkët dhe duhet të ndajnë një të ardhme të përbashkët në BE. Sigurisht, diskutimet rreth historisë nuk janë të lehta dhe duhet të vazhdojnë me kalimin e kohës, por përgjegjësia kryesore u takon politikanëve, të cilët duhet të tregojnë udhëheqje, tha Kuçuk.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...