Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Carovska: Pushimi dimëror në Janar, Matura shtetërore do të mbahet në Qershor

Shkup, 13 nentor – Pushimi dimëror për nxënësit do të fillojë sipas kalendarit të publikuar nga Byroja për Zhvillimin e Arsimit, njësoj si në vitet e kaluara, pra në janar, tha Ministrja e Arsimit Milla Carovska gjatë vizitës në Manastir.  

Carovska përkujtoi se tremujori i parë do të përfundojë deri më 20 nëntor ku nxënësit do të notohen  dhe tremujori i dytë do të përfundojë deri në fund të vitit.  Semestri i dytë për të gjithë nxënësit do të fillojë më 21 janar, konfirmoi Carovska. Deri atëherë, nuk parashihet kthimi i nxënësve fizikisht në banka.   

Sa i përket matyrës shtetërore, Carovska rikonfiroi se do të mbahet sipas afatit ligjor, në qershor të vitit të ardhshëm.    

“Do të doja që t’i inkurajoj nxënësit që deri në fund të nëntorit të zgjedhin detyrën projektuese në kuadër të maturës e që duhet dhe deri në fund të muajit të ardhshëm të zgjedhin lëndën në të cilët duan ta japin maturën shtetërore. Nuk duam që pandemia të pengojë zhvillimin e nxënësve të cilët janë e ardhmja jonë. Pikërisht për këtë, sipas afateve ligjore, matura do të mbahet në qershorin e ardhshëm”, tha Carovska.   

Sipas saj, matura shtetërore mbahet në të gjithë vendet e rajonit dhe në vendet evropiane.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...