Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Çibishev: Situata në vend po përkeqësohet, numri i të sapo infektuarve dhe të vdekurve po rritet me intensitet të lartë

Shkup, 11 tetor – Situata epidemiologjike në Maqedoni po përkeqësohet, numri i të sapo infektuarve, të shtruar në spital dhe të vdekur po rritet me një intensitet të lartë, shkruan në profilin e tij në Facebook Dr. Andon Chibishev.

Nëse rritja e pacientëve të rinj vazhdon kështu për një kohë të shkurtër, sistemi shëndetësor do të shembet dhe jo vetëm që nuk do të ketë vend për t’u kujdesur për të sëmurët por nuk do të ketë askënd që të kujdeset për ta. Mund të jetë më e lehtë për të gjetur shtretër dhe akomodim, por stafi mjekësor vështirë se do të jetë në gjendje të riorganizohet kaq shpejt. Mjekët, infermierët dhe personeli tjetër i kujdesit shëndetësor janë në fund të ditës sepse kjo gjendje zgjat shumë dhe jo vetëm që nuk ka shenja të qetësimit por gjendja po përkeqësohet në mënyrë dramatike. Ne jemi dëshmitarë të braktisjes së përditshme të institucioneve shëndetësore publike për personelin mjekësor që tani është më i nevojshmi. Autoritetet shëndetësore jo vetëm që nuk tregojnë njohuri se si të menaxhojnë këtë situatë të vështirë por edhe në bashkëpunim me Komisionin e Sëmundjeve Infektive miratojnë masa të palogjikshme, të pazbatueshme dhe të vështira për tu zbatuar në praktikë.

Ndalohet grupimi i njerëzve në ajër të hapur dhe merret një masë për të ashtuquajturën Fundjavë pa TVSH që stimulon fluksin e konsumatorëve në dyqanet ku do të ketë grupime të mëdha brenda. Njoftohet një masë për të ndaluar grupimet brenda shtëpive të qytetarëve dhe në transportin publik qytetarët ngasin autobusët në të cilët udhëtarët janë të mbushur me njerëz pranë njëri-tjetrit. Masat e pranisë së kufizuar të mysafirëve në kafene dhe klube të natës zbatohen në mënyrë selektive, furnizuesit e ushqimit dënohen nëse kanë mysafirë që nuk i përmbahen masave dhe atyre u lejohet të qëndrojnë zgjuar në mëngjes në ambientet e hotelierisë “të privilegjuara”.

Epo, si ky, zyrtarë të respektuar, kjo agoni do të zgjasë për një kohë shumë të gjatë, thotë Chibishev në njoftimin e tij.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...