Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Çmimet e larta të aparateve të oksigjenit për pacientët në shtëpi, Manastirliu: S’mund të trajtohet në banesë, mos bini pre e abuzimeve

Gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu i është drejtuar ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë mbledhjes së sotme me gazetarët se çfarë mekanizmash kanë në dorë për shpërndarjen e bombolave të oksigjenit për pacientët në shtëpi. Ky problem ka nisur nga një rast i raportuar në Top Channel.

Manastirliu është shprehur se trajtimi me oksigjen nuk mund të bëhet në kushte shtëpie, por vetëm me udhëzim nga mjeku i familjes. Ajo u bëri thirrje qytetarëve që të mos bien pre e abuzimeve nga kompani të ndryshme.

“Trajtimi në banesë jepet vetëm nga mjeku i familjes, mos të bien, pre e asnjë abuzimi që çon në dëmtimin e shëndetit, oksigjeni nuk është terapi në kushte shtëpie ndaj të drejtohen tek mjeku i familjes, i cili ka udhëzuesin e mjekimit, nëse situata kalon nga e moderuar në më specifike hyn në veprim urgjenca që vlerëson situatën e pacienti. Po bëjmë në vazhdimësi kontrolle të kompanive për monitorimit dhe protokolleve mjekësore udhëzuese që trajtohen ambulatorisht”, tha Manastiriu.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...