Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Arsim dual për punësim më të madh të të rinjve
132327288.jpg

Shkup, 16 tetor - Investuesit gjerman në Maqedoni tashmë i zgjerojnë kapacitetet, por nuk kanë kuadro të mjaftueshme. Zgjidhjen e shohin në sistemin dual të arsimit, u tha sot në konferencën për media të Odës Ekonomike të Maqedonisë.

Siç theksoi Tobias Bole nga Oda Ekonomike e Gjermanisë në RM, kompanitë kanë mungesë nga personat teknik për prodhimin dhe mirëmbajtje, posaçërisht në industrinë automobilistike.

Sipas tij, investuesit gjerman në vend deri tani hapën 15-të mijë punësime, por ky numër në vijim do të rritet, ndërsa për këtë do të nevojitet, krahas teorisë të mësohet edhe praktika drejtpërdrejt në prodhim.

Boris Trimçev nga Oda Ekonomike e Maqedonisë theksoi se pikërisht për shkak të sistemit të pavendosur të arsimit dual tek ne, papunësia e të rinjve është dyfish më e madhe nga mesatarja në BE.

Në kontekst të arsimit dual, Bole e rekomandoi a.q trekëndëshin e artë i cili nënkupton, siç theksoi, bashkëpunimin mes sektorit privat, institucioneve shtetërore dhe bashkësisë së biznesit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2017, 13:55  | Z.H. | 978 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Gjendet një trup i pajetë në Gërçec
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.