Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Gjendja ekonomike e subjekteve afariste, e përmirësuar, pritet rritje e punësimeve
ekk_1.jpg

Shkup, 16 tetor- Gjendja ekonomike e subjekteve afariste muajin e kaluar ka qenë e volitshme në krahasim me gushtin e vitit 2017 dhe shtatorin e vitit 2016, konsiderojnë menaxherët. Sipas tyre, pritet numri i të punësuarve të rritet.

Siç kumtoi Enti Shtetëror i Statistikës, duke u thirrur në vlerësimin e menaxherëve, siguria e prodhimit me porosi në shtator 2017 në krahasim me vitin 2017 është më pak e volitshme. Më pak të volitshme janë edhe pritjet për vëllimin e prodhimit në tre muajt e ardhshëm, derisa tepricat e prodhimeve të gatshme janë zvogëluar në krahasim me gushtin e vitit 2017.

Sipas udhëheqësve të subjekteve afariste, treguesi i besimit në industrinë e përpunimit në shtator të vitit 2017 është për 0,1 për qind i lartë në krahasim me muajin paraprak, ndërsa në krahasim me shtatorin e vitit 2016 është rritur për 1,4 për qind.

Shfrytëzimi mesatar i kapaciteteve të subjekteve afariste në shtator të vitit 2017 është 65,4 për qind. Ndikim më të madh të përkufizimeve të vëllimit të prodhimit kanë kërkesa e huaj kualifikuese, 21,6 për qind, mungesa e fuqisë së punës të kualifikuar, 19,6 për qind, kërkesa e pamjaftueshme vendore, 17,5 për qind, dhe mjedisi i pasigurt ekonomik, 11,7 për qind.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2017, 15:13  | L.E. | 890 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Vrasje mes familjes së dhëndrit dhe nuses për emrin e fëmijës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.