Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Përgatitjet për blerjen e duhanit
otkup na tutun_9.jpg

Shkup, 18 tetor - Në këtë vitë 9 ndërmarrje lidhën marrëveshje për blerje me duhanxhinjët.Sipas ligjit starti i blerjes mund të fillon nga 15 Nëntori ose deri më 15 Dhjetor, me kushtin që më herët Ministria e Bujqësisë te jau japë mostrat për klasën e duhanit,transmeton Zhurnal.

Sipas marrëveshjeve të paraqitura nga 9 monopolet për vjelje në 2017, pritet që të blehen nga 24.000 deri më 25.000 ton duhan.

Duhanxhinjët prap potencojnë se do të ketë më pak të vjela, dhe mendojnë se kërkesa e madhe do të ju jepë edhe çmim më të madh të blerjes, dhe çmim real për klasat.

 

A do të ketë prapë garë edhe në këtë vit që kush do të blejë më shumë qysh prej në fillim, kur oficialisht do të fillon që nga 15 Nëntori ose deri më 15-Dhjetor, ende nuk është e ditur, por edhe nuk dihet sa do të jetë çmimi për një kilogram. Para këtij viti ishte 14 denarë më shumë nga viti 2015, ndërsa ishte 196 për një kilogram.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.10.2017, 10:53  | I.XH | 869 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Gjendet një trup i pajetë në Gërçec
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.