Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Paga mesatare neto në gusht 22.912 denarë
paga_5.jpg

Shkup, 20 tetor- Paga mesatare mujore neto e paguar për punëtor në gusht ka qenë 22,912 denarë dhe është rritur për 2,8 për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave që sot i publikoi nga Enti Shtetëror i Statistikës, rritja ka të bëjë me rritjen  e pagës neto në sektorët e Minierave dhe guroreve me 32,7 për qind, në Art, argëtim dhe rekreacion me 10,9 për qind dhe në Veprimtaritë  profesionale, shkencore dhe teknike për 9,4 për qind.

Në krahasim me muajin paraprak, rritje të pagës neto ka në  sektorët Miniera dhe guroret për 31,2 për qind, Art, argëtim dhe rekreacion me 10,8 për qind, në seksionin Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar për 3,5 për qind.

Në gusht, paga bruto për të punësuar ishte 33.675 denarë dhe është rritur me 2,7 përqind. 

Të dhënat statistikore tregojnë se në gusht, 1,1 për qind e të punësuarve nuk kanë marrë pagë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.10.2017, 15:47  | L.E. | 1,094 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Vrasje mes familjes së dhëndrit dhe nuses për emrin e fëmijës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.