Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Zaev pret që Grujevski dhe Boshkoski të ekstradohen në Maqedoni
133794853.jpg

Shkup, 23 tetor - Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se pret që për shkaqe politike të pengohet ekstradimi i Goran Grujevskit dhe Nikolla Boshkovsit nga Greqia në Maqedoni.

Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve gjatë vizitës në Draçevë. Zaev tha se Maqedonia ka vendosur bashkëpunim me Greqinë dhe pret që të zbatohet e drejta ndërkombëtare, ndërsa ish-shefi i Drejtorisë së pestë në MPB, Grujevski dhe kolegu i tij Boshkoski, të cilët akuzohet nga PSP të ekstradohen.

"Nuk pres që të paraqitet shkak politik që të zbatohet e drejta ndërkombëtare. Maqedonia ka lidhur marrëveshje të këtilla me Greqinë. Edhe në të kaluarën, me pushtetin paraprak, Maqedonia nuk ka pasur probleme në të gjitha aspektet tjera, përveç problemit me emrin. Me të vërtetë kemi bashkëpunim me Greqinë nga çdo aspekt i mundshëm. Ministritë e punëve të brendshme dhe ato e drejtësisë bashkëpunojnë dhe besoj se do të tregojnë bashkëpunim në vepër, sepse ato janë kompetente. Sinqerisht nuk pres nevojë nga çfarëdo qoftë intervenimi politik, sepse bëhet fjalë për dy vende fqinje, që janë mike. Ekziston një problem i hidhur politik, i cili besoj se në periudhën e ardhshme do ta zgjidhim së bashku", deklaroi Zaev. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.10.2017, 14:22  | Z.H. | 741 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Gjendet një trup i pajetë në Gërçec
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.