Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
Borxhi publik është ulur në tremujorin e tretë
borxhiii.jpg

Shkup, 31 tetor- Ministria e Financave sot i ka publikuar të dhënat për borxhin shtetëror dhe publik, për tremujorin e tretë të këtij viti, sipas të cilave ka një ulje në krahasim me tremujorin paraprak.

Në përfundim me 30 shtatorin të vitit 2017, borxhi shtetëror është 3,87 miliardë euro ose 37,8 për qind të BPV-së, krahasuar me tremujorin e kaluar,  paraqet ulje për 9,6 milionë euro, përkatësisht 0,1 pikë procentuale.

Borxhi publik i Republikës së Maqedonisë, i cili i përfshin borxhin shtetëror dhe të garantuar  në tremujorin e tretë të këtij viti është në 4,69 miliardë euro, që paraqet 4,.8 për qind të BPV-së, apo krahasuar me tremujorin e kaluar paraqet ulje për 16,8 milionë euro në afat absolut, gjegjësisht 0,2 pikë procentuale.

Nga Ministria e Financave theksojnë se ulja e borxhit publik dhe shtetëror ka të bëjë në pagesën e obligimeve për borxhin e vjetër të jashtëm në shumë të përgjithshme 101,9 milionë euro.

Ministri i Financave Dragan Tevdoski, përkujton MIA,  sot bëri të ditur se nga fillimi i qershorit, neto detyrimi edhe në tregun vendor dhe të jashtëm është 27 milionë euro

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 31.10.2017, 16:39  | L.E. | 463 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.