Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
« INSIDE » “Ku është shtabi i xhihadistëve në Maqedoni?”
Zaev: Qytetarët do të marrin përgjigje për “Sopotin”, “Monstrën”, “Lagjen e Trimave, ..
« Analistët » "Tvrdokornat" të revoltuar ndaj VMRO-së sepse kjo parti nuk formoi Qeverinë
Kriza e Gjirit, tema kryesore e vizitës së Erdoganit në Katar dhe Kuvajt
thumbs_b_c_119244c8c8743b64468ddd470dd4867f-650x358.jpg

Kriza e Gjirit do të jetë një nga pikat kryesore në rendin e ditës të takimeve të Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në Kuvajt dhe Katar, njoftoi zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalın, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Kriza e cila filloi më shumë se pesë muaj më parë në Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit do të jetë ndër temat kryesore të rendit të ditës”, tha Kalın në një deklaratë.

Erdoğan do të vizitojë shtetet e Gjirit nga e hëna deri të mërkurën.

Kalın tha se Turqia mbështet përpjekjet e ndërmjetësimit të Kuvajtit në këtë krizë, duke riafirmuar qëndrimin e Ankarasë për një zgjidhje “paqësore”.

Turqia ka mbështetur Katarin në krizën e Gjirit që u shkaktua në qershor të këtij viti, kur Arabia Saudite, Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini ndërprenë lidhjet diplomatike dhe tregtare me Katarin.

Katër shtetet e akuzojnë Katarin për mbështetjen e grupeve terroriste, akuza këto që Doha zyrtare i ka mohuar, duke e cilësuar embargon si shkelje të sovranitetit të saj kombëtar.

Kalın tha se zhvillimet rajonale, veçanërisht ato në Siri, Irak dhe në rajonin e Gjirit, si dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Turqisë dhe vendeve të Gjirit, do të diskutohen në detaje gjatë takimeve të presidentit Erdoğan.

Zëdhënësi presidencial shtoi se Erdoğan po ashtu do të marrë pjesë në Komitetin Strategjik Suprem të Turqisë dhe Katarit në Doha.

Erdoğan dhe kreu i Kuvajtit, Sabah Ahmed Al-Xhaber Al-Sabah, do të diskutojnë për çështjet në lidhje me tregtinë dypalëshe dhe bashkëpunimin në mbrojtje, arsim dhe kulturë, thuhet në deklaratë.

Kalın informon se para udhëtimit të tij në vendet e Gjirit, Erdoğan do të vizitojë Rusinë të hënën dhe do të diskutojë me homologun e tij rus Vladimir Putin lidhur me rivendosjen e regjimit pa viza dhe heqjen e kufizimeve të fundit të ngelura tregtare nga Moska.

Pas rrëzimit të avionin luftarak rus në nëntor të vitit 2015 për shkak të shkeljes së hapësirës ajrore turke, Kremlini kishte urdhëruar t’i jepet fund udhëtimit pa viza me Turqinë.

Rusia gjithashtu ndaloi disa importe bujqësore turke, si dhe kompani të ndërtimit, inxhinierisë dhe turizmit.

Megjithatë, gjatë kësaj vere, Rusia lehtësoi sanksionet tregtare të vendosura ndaj Turqisë. Kohët e fundit, më 27 tetor, Rusia hoqi kufizimet e saj mbi importin e domateve nga Turqia duke filluar nga 1 nëntori.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.11.2017, 18:47  | T.E. | 771 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
Bexheti: Peshorja e Taravarit është më e saktë në zgjedhje
« Video » Pas 6 vitesh, Ramkovski gjenë A1 në një katrahurë të vërtetë
« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks në Ballkan që ka njohur Kosovën
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.