Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
« INSIDE » “Ku është shtabi i xhihadistëve në Maqedoni?”
Zaev: Qytetarët do të marrin përgjigje për “Sopotin”, “Monstrën”, “Lagjen e Trimave, ..
« Analistët » "Tvrdokornat" të revoltuar ndaj VMRO-së sepse kjo parti nuk formoi Qeverinë
Kryeministri i dorëhequr i Libanit: Së shpejti rikthehem në vendin tim
749e97a3e033506ecbe5e42ce7ca3151.jpg

Kryeministri i dorëhequr i Libanit, Saad Hariri, ka konfirmuar se së shpejti do të kthehet në vendin e tij, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Unë kam dhënë dorëheqje. Unë shumë shpejt do të shkoj në Liban dhe do të jap dorëheqjen në mënyrë kushtetuese”, tha Hariri, në intervistën e parë televizive pas dorëheqjes së tij.

Më 4 nëntor, Hariri në mënyrë të papritur njoftoi dorëheqjen e tij në një fjalim televiziv. “Dorëheqja ime erdhi si një thirrje zgjimi për Libanin”, tha ai. Në fjalimin e tij të dorëheqjes, Hariri kritikoi Iranin dhe aleatin e tij libanez, Hezbollahun, duke i akuzuar për ngjalljen e “kryengritjes” në rajon dhe përzierje në çështjet arabe.

“Unë nuk jam kundër Hezbollahut si një parti, unë kam një problem me Hezbollahun që shkatërron vendin”, tha Hariri gjatë intervistës.

Të premten, shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, pretendoi se Hariri ishte duke u mbajtur kundër vullnetit të tij nga Arabia Saudite, e cila nuk lejon atë të kthehet në Liban. Autoritetet saudite ende nuk kam komentuar pretendimet e Nasrallahut.

Dorëheqja e Hariri-t, e cila ende nuk është miratuar nga presidenti libanez, Michel Aoun, erdhi mes tensioneve midis Arabisë Saudite dhe Iranit. Aoun tha se nuk do të pranonte dorëheqjen e Hariri-t derisa të kthehej në Liban për të shpjeguar qëndrimin e tij.

Hariri u emërua kryeministër në fund të vitit të kaluar. Para dorëheqjes së tij, më 4 nëntor, ai udhëhoqi një qeveri me 30 anëtarë që përfshinte edhe Hezbollahun.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.11.2017, 15:26  | Xh.I. | 499 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
Bexheti: Peshorja e Taravarit është më e saktë në zgjedhje
« Video » Pas 6 vitesh, Ramkovski gjenë A1 në një katrahurë të vërtetë
« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks në Ballkan që ka njohur Kosovën
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.