Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
Izetbegoviq: Jam për njohjen e pavarësisë së Kosovës, serbët pengesë
116634158.jpg

Sarajevë, 13 nëntor - Anëtari i Kryesisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq deklaroi sot se sa i përket atij personalisht Kosova është dashur të njihet, por kjo po bllokohet nga kolegët e tij në Kryesi.

Në një intervistë për "Dojçe Vele", Izetbegoviq theksoi se ai po angazhohet edhe për zgjidhjen e çështjeve teknike siç është e lëvizjes së lirë por politikanët serbë të Bosnjës janë duke bllokuar krejt këtë.

Për njohjen e Kosovës vendoset me konsensus, duke lënë të kuptohet se një gjë e tillë është e vështirë të ndodhë, tha Izetbegoviq.

"Për njohjen e Kosovës duhet konsensus në nivel të Bosnjë e Hercegovinës. Unë jam ai që ka kërkuar që të zgjidhen problemet teknike, komunikimi i njerëzve, Bosnja e Hercegovina e pëson për shkak se ka problem të komunikimit të mallrave dhe njerëzve me Kosovën. Unë jam një gjenerator I kësaj që e shtyn, që kjo të ndodhë . mund ta merrni me mend se kush janë ata që e frenojnë këtë. Këta janë politikanët serbë në Bosnjë e Hercegovinë që shpesh janë më të ashpër se politikanët serbë. Pa treshen (kryesinë e BeH-së), nuk mund të merrni vendime në raportet ndërkombëtare. Sa më përket mua, deri tani Kosova është dashur të pranohet. Tani do të zemërohen kolegët tanë, ndërsa përpjekjet tona që kjo mos të ndodh kanë sjellë probleme brenda BeH, dhe nuk i kanë ndihmuar Kosovës", ka thënë Izetbegoviq në një intervistë për "Dojçe Vele". 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.11.2017, 16:23  | Z.H. | 709 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.