BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Në Malajzi jetojnë mbi 62 mijë muslimanë të Arakanit
thumbs_b_c_efa2dc869cf00b7c9d2c8723cb26efbd.jpg

Malajzia strehon 62 mijë e 153 muslimanë të Arakanit si refugjatë dhe azilantë, njoftoi ministri përgjegjës për Menaxhimin e Katastrofave i këtij vendi, Shahidan Kassim, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Përmes një deklarate, Kassim tha se 53 mijë e 811 muslimanë të Arakanit janë të regjistruar me statusin azilantë dhe 8 mijë e 342 me statusin refugjatë në Komisariatin e Lartë për Refugjatë pranë Kombeve të Bashkuara (UNHCR) në Malajzi.

 

Ndërkohë, përfshirë edhe personat e paregjistruar, supozohet se në Malajzi gjenden mbi 100 mijë muslimanë të Arakanit

 

Ndryshe, për dramën e muslimanëve të Arakanit, që nga OKB cilësohen si një nga komunitetet më të persekutuara në botë, filloi të diskutohet dhe flitet pas ngjarjeve të dhunës në vitin 2012, kur shumë muslimanë humbën jetën, qindra shtëpi u dogjën, kurse qindra mijëra muslimanë u detyruan ta braktisin rajonin.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.11.2017, 16:29  | Z.H. | 609 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.