Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
Mursi: Jam në sallë, por ndihem sikur gjykohem në mungesë
mursi-804x380.jpg

Presidenti i parë i Egjiptit i zgjedhur në mënyrë demokratike, Muhamed Mursi, është ankuar për kushtet e gjykatës në të cilën gjykohet dhe për gjykimin e tij brenda një kafazi të qelqit, duke thënë se edhe pse është i pranishëm në sallën e seancave, sërish ndihet sikur të gjykohet në mungesë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Reflektimi i zërave brenda kafazit të qelqit më shkakton marramendje. Për shkak të sistemit të ndriçimit brenda, ndihem sikur gjykohem në mungesë”, është shprehur Mursi në senacën e sotme gjyqësore të procesit gjyqësor “bastisja e burgjeve” në Gjykatën Penale të Kajros, në të cilën gjykohen 28 të pandehur, mësohet nga burimet gjyqësore.

“Jam në sallën e seancave, por ndihem sikur gjykohem në mungesë. Nuk mund ta shoh jurinë. Nuk e di nëse ata më shohin mua. Po ashtu, mund ta dëgjoj vetëm me ndërprerje atë çfarë thotë pala mbrojtëse. Prej muajsh nuk jam takuar me avokatët e mi”, ka theksuar Mursi, duke u ankuar për kushtet e gjykatës.

Në ndërkohë, siç thuhet, ndaj fjalëve të Mursit është përgjigjur kreu i jurisë së gjykatës, Muhamed Shirin Fehmi.

“Gjykata ju sheh. Kur vërejta se ju nuk e dëgjoni zërin, atëherë urdhërove që brenda të vendoset sistemi zëri. Mund të jeni të sigurtë se gjykata është e drejtë dhe e sinqertë. Gjykata nuk ka lidhje me politikën. Procesi juaj gjyqësor është duke vazhduar në përputhje me ligjet”, njoftohet të ketë thënë Fehmi.

Nga ana tjetër, dëshmitarët okularë thonë se kafazi në të cilin ndodhet Mursi gjendet në pjesën e pasme dhe se të pranishmit nuk mund ta shohin atë, por vetëm ia dëgjojnë zërin.

Ndryshe, më 16 qershor të vitit 2015 gjykata kishte vendosur dënim me vdekje për Muhamed Mursin në lëndën “bastisja e burgjeve”, megjithatë, Gjykata e Apelit kishte prishur vendimet për Mursin dhe të pandehurit e tjerë më 15 nëntor të vitit 2016, duke vendosur që ata të rigjykohen nga një juri tjetër.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.11.2017, 21:22  | T.E. | 845 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.