BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Bruksel, protesta në mbështetje të pavarësisë së Katalonjës
thumbs_b_c_add668534a1b762a90f4ce22a38c7751.jpg

Qindra persona kanë protestuar sot në Bruksel kundër pezullimit të autonomisë përmes imponimit të një administrate të dhunshme dhe arrestimit të zyrtarëve në Katalonjë, të cilën qeveria e Spanjës e zbatoi pas referendumit antikushtetues dhe shpalljes së pavarësisë së kësaj krahine, raporton Anadolu Agency (AA).

 

Protestat u organizuan nga shoqatat katalanase të cilat përkrahin idenë për pavarësinë e Katalonjës, në parkun e Brukselit i cili ndodhet afër selisë së Bashkimit Evropian (BE).

 

Në mesin e protestuesve ishin ministrat e qeverisë së pezulluar të Katalonjës, Meritxell Serrer Aleu, Antoni Comin dhe Clara Obios, për të cilët Spanja ka lëshuar fletëarreste evropiane.

 

“Rroftë Katalonja”, “Liri për të burgosurit politik”, ”BE të mos heshtë”, dhe “Evropë shpëto Katalonjën nga regjimi spanjoll”, ishin disa nga sloganet e protestuesve të cilët u mblodhën në Bruksel.

 

Vëmendja të veçantë tërhoqi fakti se përskaj flamurit katalanas, pjesëmarrësit në protestë valëvitën edhe flamuj flaman.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.11.2017, 09:18  | Z.H. | 342 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.