Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
« INSIDE » “Ku është shtabi i xhihadistëve në Maqedoni?”
Zaev: Qytetarët do të marrin përgjigje për “Sopotin”, “Monstrën”, “Lagjen e Trimave, ..
« Analistët » "Tvrdokornat" të revoltuar ndaj VMRO-së sepse kjo parti nuk formoi Qeverinë
Hakerët thyejnë Face ID me një fytyrë 3D të printuar (Video)
hk.jpg
Loading...

Apple pretendon se sistemi i njohjes së fytyrës në iPhone X është thuajse i pa manipulueshëm nga fotot apo maskat, por një ekip hakerash pretendon se ka “mundur” teknologjinë dhe për këtë ju deshën vetëm 7 ditë.

Firma e sigurisë kibernetike Bkav tha se një maskë 3D e printuar e cila ka kushtuat 150 dollar ka mjaftuar për të mashtruar softuerin Face ID i cili përdoret për tu qasur në iPhone X, autorizuar blerje dhe hapur aplikacione.

Hulumtuesit provuan se Face ID nuk është një masë efektive sigurie edhe pse krijimi i maskës nuk kërkon aftësi të radha teknike.

Megjithatë demonstrimi i hulumtuesve nuk është provuar ende dhe videoja nuk përshkruan gjithë procesin.

Kur iPhone X debutoi në Shtator, Apple theksoi benefitet e sigurisë që sjell Face ID dhe shansin që të gabojë është një në 1 milion.

Bkav ndërtoi një maskë duke përdorur një kombinim të printimit 3D, një hundë prej silikonit dhe sytë të printura. Një video e publikuar tregon Face ID të mashtrohet kur një veshje e cila mbulon fytyrën hiqet.

Apple në të kaluarën ka përdorur një skaner të shenjave të gishtërinjve në butonin fizik për tu kyçur në telefon. Por me iPhone X dhe heqjen e butonit, Apple nuk i ngeli zgjidhje tjetër vetëm Face ID. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 10:13  | L.E. | 533 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
Bexheti: Peshorja e Taravarit është më e saktë në zgjedhje
« Video » Pas 6 vitesh, Ramkovski gjenë A1 në një katrahurë të vërtetë
« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks në Ballkan që ka njohur Kosovën
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.