Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
Lajm "i keq" për policët, do të jenë nën vëzhgim të prokurorëve publik
policija-Makedonija.jpg

Shkup, 14 nëntor - Ministria e Drejtësisë përgatitë propozim ligj për ndryshimin e Ligjit për Prokurori Publike. Në propozim, thuhet se mekanizmat në kohë, efikase dhe të pavarura për kontrollë mbi punën e policisë është kërkesë sipas Komitetit Europian për të Drejtat e Njeriut, njofton Zhurnal.

"Këto mekanizma nevojitet të jenë të pavarura gjatë hetimeve. Më tepër raporte të organizatave ndërkombëtare, si dhe të institucioneve nacionale dhe organizatave joqeveritare thonë se mekanizmat kontrolluese mbi trupat për zbatimin e ligjit në Republikën e Maqedonisë nuk janë në nivel të përshtatshëm. Kjo është vërtetuar edhe me disa aktgjykime të KEDNJ në Strazburg ku është vërtetuar shkelja e KEDNJ.

Implementimi i mekanizmit të pavarur kontrollues në ligjvënien tonë për pjesëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme me të drejta policore dhe pjeëstarët e policisë të burgjeve. Një nga segmentet të këtij mekanizmi është vendosja e kontrolleve nga ana e prokurorisë publike", thuhet në komunikatën e Prokurorisë./Zhurnal.mk

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 10:36  | Z.H. | 4,438 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.